<p><a title="موسسه گاما" href="https://www.gamafars.com/" target="_blank">موسسه گاما</a> : آموزشگاه برگزیده سال ۱۴۰۲</p>

موسسه گاما : آموزشگاه برگزیده سال ۱۴۰۲

آزمون زبان TOLIMO چیست؟


آزمون-زبان-TOLIMO-چیست؟
در این مقاله چه خواهیم گفت... [ نمایش سر فصل ها ... ]

آزمون TOLIMO (The Test of Language by the Iranian Measurement Organization) یکی از آزمون‌های بین‌المللی زبان است که توسط سازمان سنجش کشور ایران طراحی و اجرا می‌شود. اصلی‌ترین هدف این آزمون، تشخیص و تعیین سطح زبان انگلیسی در افراد است، به خصوص در دانشجویانی که در مقطع دکتری (PhD) در حال تحصیل هستند.

معمولاً داوطلبان دکتری برای شرکت در مصاحبه ورودی دکتری، نیاز به داشتن نمره قبولی در آزمون زبان دارند، که می‌تواند تولیمو، تافل (TOEFL)، MSRT و یا سایر آزمون‌های زبان مورد تائید باشد.

اگرچه TOLIMO اصلی‌ترین هدف آن برای دانشجویان دکتری است، اما ممکن است در برخی دیگر از مراحل تحصیلی یا ارتقاء تحصیلی نیز مورد استفاده قرار گیرد. بهترین راه برای آمادگی در آزمون TOLIMO، مراجعه به یک مرکز آموزش زبان معتبر است که دوره‌های آمادگی و تمرین برای این آزمون را ارائه می‌دهد.

روش اجرای آزمون تولیمو TOLIMO

روش اجرای آزمون تولیمو TOLIMO

آزمون TOLIMO به شکل زیر برگزار می‌شود:

دفترچه تشریحی (دفترچه شماره ۱):

 • شامل یک سوال تشریحی نوشتاری (Writing) می‌باشد.
 • داوطلبان ۳۰ دقیقه فرصت دارند تا پاسخ خود را به سوال تشریحی نوشتاری در همان دفترچه سوال بنویسند.

دفترچه تستی (دفترچه شماره ۲):

 • حاوی ۱۴۰ سوال تستی است که شامل ساختار و عبارات نوشتاری (Structure and written expression)، خواندن و درک مطلب (Reading comprehension) و درک مطلب شفاهی یا شنیداری (Listening comprehension) می‌باشد.

داوطلبان باید طبق زمان‌بندی زیر به این سوالات پاسخ دهند:

 • ساختار و نوشتار زبانی: ۴۰ سوال و مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه
 • خواندن و درک مطلب: ۵۰ سوال و مدت پاسخگویی ۵۵ دقیقه
 • درک مطلب شفاهی: ۵۰ سوال و مدت پاسخگویی ۳۵ دقیقه

در نهایت، داوطلبان پاسخ‌های خود را در دفترچه تستی (دفترچه شماره ۲) و پاسخنامه‌ای که در اختیارشان قرار می‌گیرد، وارد می‌کنند.

توجه داشته باشید که آزمون TOLIMO دارای مدت زمان محدودی برای هر مهارت است و داوطلبان باید به دقت زمان‌بندی‌ها را رعایت کنند تا بتوانند به بهترین شکل از این آزمون استفاده کنند و به نتیجه‌ی مطلوب خود برسند.

هزینه و زمان برگزاری آزمون تولیمو TOLIMO

آزمون TOLIMO در سال ۱۰ بار برگزار می‌شود. هر دوره از این آزمون شامل چند قسمت است که هر قسمت نمره مستقل خود را دارد. مهلت ثبت نام برای هر دوره حداکثر ۱۷ روز قبل از روز زمان برگزاری آزمون می‌باشد و بعد از رزرو آزمون، فرد ۷۲ ساعت مهلت دارد تا مبلغ آزمون را پرداخت کند تا بتواند در آزمون شرکت کند.

هزینه آزمون TOLIMO و محل برگزاری آن در شهرهای مختلف ممکن است تغییر کند و باید از سایت سازمان سنجش اطلاعات دقیق تری در این خصوص کسب کنید.

نتایج آزمون معمولاً بین ۳۰ تا ۴۰ روز پس از آزمون آماده می‌شوند و فرد می‌تواند از سایت سازمان سنجش نتایج خود را مشاهده کند.

مهمترین نکته این است که به دلیل برگزاری متعدد آزمون در طول سال، مهلت ثبت نام در دوره‌های آزمون TOLIMO تمدید نخواهد شد. بنابراین، بهتر است به موقع ثبت نام کنید تا از فرصت شرکت در آزمون مورد نظر خود بهره‌مند شوید.

هزینه و زمان برگزاری آزمون تولیمو TOLIMO

نکاتی برای حضور در جلسه آزمون تولیمو

نکات ضروری برای حضور در جلسه آزمون TOLIMO به شرح زیر است:

 • متقاضیان باید یک یا دو کارت شناسایی معتبر و دارای تاریخ اعتبار شامل کارت ملی هوشمند، شناسنامه عکس‌دار جدید، گذرنامه، گواهینامه رانندگی و کارت پایان خدمت (ویژه آقایان) را همراه داشته باشند.
 • برای شرکت در آزمون نیاز به کارت ورود به جلسه نیست و فقط مدرک شناسایی فوق الذکر که امکان احراز هویت فراهم کند کافی است.
 • حمل هرگونه وسیله اضافی مانند نوشت افزار (خودکار، خودنویس، اتود، روانویس و غیره)، کیف یا ساک دستی، کتاب، جزوه، ماشین حساب، تلفن همراه، هندزفری، ساعت یا دستبند، انگشتر هوشمند، پیجر و ... ممنوع است و در حوزه های امتحانی قابل نگهداری نیست.
 • صحبت کردن با سایر متقاضیان یا رد و بدل کردن هر نوع وسیله از قبیل لوازم التحریر، نت (یادداشت) و غیره در جلسه امتحان به عنوان تقلب و تخلف محسوب می‌شود و با داوطلب متخلف برابر قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم در آزمون های سراسری رفتار خواهد شد.
 • هرگونه وسیله غیرمجاز مانند دستگاه‌های ارتباط الکترونیکی، تلفن همراه، ساعت هوشمند، انگشتر هوشمند، دستبند هوشمند و یا ماشین حساب در جلسه آزمون ممنوع است و موجب محرومیت از گزینش در آزمون می‌شود.
 • در صورت بروز هرگونه مشکل در فرآیند برگزاری آزمون، متقاضیان باید حداکثر تا یک روز بعد از آزمون، از طریق سیستم پاسخگویی اینترنتی درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org با این سازمان مکاتبه کنند و درخوا
 • ست خود را ثبت کنند. بدیهی است درخواست‌های واصله بعد از مهلت مقرر، قابل بررسی و پیگیری نخواهد بود. لازم است از مراجعه حضوری به سازمان خودداری کنید.

منبع: سازمان سنجش www.sanjesh.org

نمره دهی در آزمون انگلیسی تولیمو

در آزمون تولیمو، نمره‌های هر قسمت آزمون به مقیاس معمول تبدیل می‌شوند و سپس نمره کل آزمون برابر با ده برابر میانگین نمرات قسمت‌ها محاسبه می‌شود. دامنه نمره کل آزمون تولیمو از ۳۱۰ تا ۶۷۷ است.

با توجه به محاسبه نمره کل، این آزمون به صورت زیر نمره‌دهی می‌شود:

 • نمره بالاتر از ۶۰۰: عالی
 • بین ۵۲۰ تا ۵۹۹: خوب
 • بین ۴۸۰ تا ۵۱۹: متوسط
 • کمتر از ۴۷۹: ضعیف

همچنین بخش نوشتاری آزمون نمره‌ی جداگانه‌ای دارد و نمره‌ی این بخش بین ۱ تا ۶ است که به همراه نمره کل در کارنامه آزمون ثبت می‌شود.

آزمون تولیمو TOLIMO iBT

آزمون تولیمو TOLIMO iBT به شیوه کامپیوتری (Computer-Based Test) برگزار می‌شود. این شیوه آزمون، نسبت به شیوه‌های سنتی کاغذی، امکانات و فرصت‌های بیشتری به داوطلبان برای شرکت در آزمون و بهره‌مندی از نتایج بهتر و سریعتر فراهم می‌کند.

تاریخ برگزاری اولین آزمون TOLIMO iBT در سال ۱۳۹۶ بوده است و از آن زمان به بعد، سازمان سنجش آموزش کشور این شیوه را به عنوان یک گزینه برای برگزاری آزمون TOLIMO مطرح کرده است. با این تغییر، داوطلبان دیگر نیازی به پاسخ دادن به سوالات به صورت کاغذی ندارند و به جای آن، با استفاده از کامپیوتر، به سوالات آزمون پاسخ می‌دهند.

این شیوه آزمون به دلیل امکانات و دسترسی به فناوری‌های روز، از جمله اینترنت، به داوطلبان امکانات بیشتری را در اختیار قرار می‌دهد و اجازه می‌دهد که نتایج آزمون به سرعت بیشتری به دست داوطلبان برسد. همچنین، این شیوه به دلیل کاهش هزینه‌ها و تسهیل در مدیریت آزمون نیز مورد توجه قرار گرفته است.

منابع آزمون تولیمو TOLIMO

منابع پیشنهادی برای آزمون TOLIMO به شرح زیر است:

گرامر Grammar:

 • کتاب تافل لانگمن (Longman Preparation Course for the TOEFL Test): این کتاب به صورت جامع و منظم به توضیح ساختار و گرامر زبان انگلیسی می‌پردازد. هرچند ممکن است برای برخی از داوطلبان با دانش زبانی پایین، کمی مشکل باشد.

درک مطلب Reading:

 • کتاب تافل لانگمن (Longman Preparation Course for the TOEFL Test): این کتاب به عنوان منبع برای بخش درک مطلب آزمون TOLIMO پیشنهاد می‌شود.
 • کتاب 504 Absolutely Essential Words: این کتاب حاوی واژگان مهم و ضروری برای بخش درک مطلب است.

شنیداری Listening:

 • کتاب کیت (TOEFL Test Preparation Kit ETS): این کتاب منابع متنوعی برای تمرین شنیداری به شما ارائه می‌دهد.
 • کتاب TOEFL Actual Tests: این کتاب نیز به عنوان منبعی برای تمرین شنیداری در آزمون TOLIMO معرفی می‌شود.

در کنار این منابع گفته شده، همچنین ممکن است منابع دیگری هم برای آمادگی به آزمون TOLIMO مفید باشند. بهتر است که داوطلبان برای آمادگی به آزمون، از چند منبع مختلف استفاده کنند تا بتوانند تنوع در تمرینات داشته باشند و بهترین نتیجه را به دست آورند. همچنین می‌توانید از راهنمایی‌ها و منابع اضافی موجود در مراکز آموزش زبان هم استفاده کنید.

مـطالـبی که شـاید به آنـها نیـاز داشـته باشـید
تبلیغات در بیلبورد24 تبلیغات در بیلبورد24 تبلیغات در بیلبورد24
تمام حقوق مادی و معنوی برای بیلبورد 24 محفوظ می باشد