<p><a title="موسسه گاما" href="https://www.gamafars.com/" target="_blank">موسسه گاما</a> : آموزشگاه برگزیده سال ۱۴۰۲</p>

موسسه گاما : آموزشگاه برگزیده سال ۱۴۰۲

آزمون DELE چیست؟


آزمون-DELE-چیست؟
در این مقاله چه خواهیم گفت... [ نمایش سر فصل ها ... ]

آزمون DELE، که به اسپانیایی "Diplomas de Español como Lengua Extranjera" نیز معروف است، یک آزمون رسمی است که توسط موسسه سروانتس (Instituto Cervantes) برگزار می‌شود و توسط دانشگاه Universidad de Salamanca در اسپانیا طراحی شده است. این آزمون به منظور تأیید مهارت و تسلط داوطلبان بر زبان اسپانیایی به عنوان زبان خارجی استفاده می‌شود.

سطوح مختلف آزمون DELE

سطوح آزمون DELE اسپانیایی به شش سطح تقسیم می‌شوند:

 • سطح A1: افراد در این سطح قادرند از زبان اسپانیایی به صورت پایه‌ای و در شرایط روزمره استفاده کنند.
 • سطح A2: افراد در این سطح می‌توانند عبارات و اصطلاحات مرتبط با حوزه‌های تجربی را درک کنند و از اطلاعات پایه‌ای در مورد خود، خانواده، خرید و موضوعات دیگر صحبت کنند.
 • سطح B1: در این سطح، فراگیران قادر به درک مباحث آشنا مرتبط با کار، تحصیل یا اوقات فراغت هستند و می‌توانند ارتباط با افراد اسپانیایی را برقرار کنند.
 • سطح B2: افراد در این سطح می‌توانند با افراد اسپانیایی ارتباط برقرار کنند و از دایره لغات غنی بهره‌مند باشند. همچنین می‌توانند متون واضح و مفصل در مورد موضوعات مختلف ایجاد کنند.
 • سطح C1: در این سطح، فراگیران قادر به درک متون طولانی و سخت هستند و می‌توانند متون شفاف، ساختاری و مفصل درباره موضوعات با پیچیدگی بالا تولید کنند.
 • سطح C2: این سطح صلاحیت زبانی کامل برای برقراری ارتباط موثر در هر شرایطی را تأیید می‌کند و فراگیران قادر به استفاده انعطاف‌پذیر و موثر از زبان برای اهداف اجتماعی، دانشگاهی و حرفه‌ای هستند.

آزمون DELE چیست؟

مراکز برگزاری آزمون DELE

آزمون DELE در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا برگزار می‌شود و امکان شرکت کردن در این آزمون در کشورهای مختلف فراهم است. متاسفانه در حال حاضر آزمون DELE در ایران برگزار نمی‌شود. افرادی که علاقه دارند در این آزمون شرکت کنند، می‌توانند از بین کشورهای همجوار ایران که آزمون در آنها برگزار می‌شود، انتخاب کنند. از جمله کشورهای همجوار ایران که پیشنهاد می‌شوند برای شرکت در آزمون DELE، می‌توان به ترکیه، امارات متحده عربی، ارمنستان و قطر اشاره کرد. برای اطلاع از کشورها و مراکز برگزاری آزمون DELE در مناطق مختلف، به وب‌سایت موسسه سروانتس مراجعه کنید.

زمان برگزاری آزمون DELE

آزمون DELE در طول سال در چندین تاریخ مختلف برگزار می‌شود و این تاریخ‌ها در تمام مراکز آزمون DELE در سراسر جهان به یک شکل است. لطفاً توجه داشته باشید که هر تاریخ امتحان لزوماً شامل همه سطوح آزمون نمی‌شود و باید به تاریخ‌ها و سطوح مرتبط با هر تاریخ دقت کنید.

برای ثبت‌نام در آزمون DELE، مهلت ثبت نام بسیار مهم است و حداقل ۳۰ روز قبل از شروع امتحان باید ثبت‌نام خود را نهایی کنید.

در زیر لیستی از تاریخ‌ها و مهلت‌های ثبت‌نام برای آزمون DELE آورده شده است:

 • ۱۹ فوریه: سطوح A2, B1, B2, C1 - مهلت ثبت نام تا ۱۳ ژانویه ۲۰۲۱
 • ۹ آوریل: سطوح A1, A2, B1, B2, C1 - مهلت ثبت نام تا ۱۰ فوریه ۲۰۲۱
 • ۲۱ مه: سطوح A1, A2, B1 - مهلت ثبت نام تا ۱۷ مارس ۲۰۲۱
 • ۲۲ مه: سطوح A1, A2, B1, B2, C1, C2 - مهلت ثبت نام تا ۱۷ مارس ۲۰۲۱
 • ۹ جولای: سطوح A2, B1, B2, C1 - مهلت ثبت نام تا ۱۲ می ۲۰۲۱
 • ۱۰ سپتامبر: سطح A2 - مهلت ثبت نام تا ۱۴ جولای ۲۰۲۱
 • ۸ اکتبر: سطوح A2, B1, B2 - مهلت ثبت نام تا ۲۵ آگوست ۲۰۲۱
 • ۱۲ نوامبر: سطوح A2, B1, B2 - مهلت ثبت نام تا ۶ اکتبر ۲۰۲۱
 • ۱۳ نوامبر: سطوح A1, A2, B1, B2, C1, C2 - مهلت ثبت نام تا ۶ اکتبر ۲۰۲۱

لطفاً برای آگاهی از تاریخ‌های برگزاری آزمون DELE در کشورها و مراکز مختلف، به وب‌سایت موسسه سروانتس مراجعه کنید.

هزینه آزمون DELE

هزینه آزمون DELE

هزینه‌های آزمون DELE بر اساس سطح زبان اسپانیایی، مرکز برگزاری، و کشوری که در آن آزمون را شرکت می‌کنید، متفاوت است. زیرا هر کشور ممکن است هزینه‌های مختلفی برای برگزاری این آزمون داشته باشد.

در جدول زیر، هزینه ثبت نام و شرکت در آزمون DELE برای افرادی که قصد دارند در کشور اسپانیا در این امتحان شرکت کنند آورده شده است:

 • سطح A1: 108 یورو
 • سطح A2: 130 یورو
 • سطح B1: 160 یورو
 • سطح B2: 190 یورو
 • سطح C1: 205 یورو
 • سطح C2: 220 یورو

لطفاً توجه داشته باشید که این هزینه‌ها ممکن است برای کشورها و مراکز دیگر متفاوت باشند و بهتر است برای آگاهی از هزینه‌های دقیق در کشور و مرکزی که قصد دارید آزمون DELE را بدهید، به وب‌سایت موسسه سروانتس مراجعه کنید.

نکات مهم آزمون DELE

شرکت در آزمون DELE دارای قوانین و مقرراتی است که باید رعایت شوند. این نکات مهم در مورد آزمون DELE عبارتند از:

 • عدم امکان صحبت با فرد کنار دستی: در طول آزمون، امکان صحبت با هر فرد کنار دستی، اعم از سایر شرکت‌کنندگان یا ممراجعین دیگر، ممنوع است و ممکن است منجر به کاهش نمره یا اخراج از آزمون شود.
 • حضور زودتر از موعد: به علت بسته شدن درهای مرکز آزمون یک ساعت قبل از شروع آزمون، بهتر است دو ساعت زودتر از موعد مقرر در محل برگزاری حاضر شوید تا مشکلی در ورود به جلسه بوجود نیاید.
 • ممنوعیت آوردن وسایل اضافی: در داخل جلسه آزمون، استفاده از هرگونه وسیله‌ی الکترونیکی یا اجازه‌نامه‌های نا مورد نیاز، مانند گوشی‌همراه، تبلت، کتاب یا دفترچه یادداشت و... ممنوع است و تنها مجاز به استفاده از مداد و برگه‌های آزمون هستید.

همچنین، هنگام ثبت‌نام برای آزمون DELE، باید اطلاعات شخصی و مدارک مورد نیاز را به‌دقت و با دقت ارائه کنید تا اطمینان حاصل شود که همه شرایط و مقررات شرکت در آزمون رعایت شده‌اند. برای اطلاعات دقیقتر، به وب‌سایت موسسه سروانتس یا مراجعه‌ به مرکز برگزاری محلی مربوطه پیشنهاد می‌شود.

اعتبار مدرک آزمون DELE

مدرک آزمون DELE به عنوان یک مدرک رسمی زبان اسپانیایی توسط موسسه سروانتس (Instituto Cervantes) و دانشگاه Universidad de Salamanca ارائه می‌شود و در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا معتبر است. این مدرک، سطح توانایی فراگیر در زبان اسپانیایی را تایید می‌کند و می‌تواند برای تحصیل، کار، مهاجرت یا مقاصد تحصیلی و حرفه‌ای دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از ویژگی‌های مثبت مدرک آزمون DELE این است که اعتبار آن با گذشت زمان کاهش نمی‌یابد و تنها در مورد مدرک‌هایی که نیاز به تمدید دارند، همچون آیلتس یا تافل، نیست. به عبارت دیگر، یکبار که موفق به کسب مدرک DELE می‌شوید، این مدرک برای همیشه معتبر و اعتبار دارد و نیازی به بازگردانی یا تجدید آن نیست.

بنابراین، این مدرک می‌تواند به عنوان یک اثبات کارآمدی زبان اسپانیایی شما در تمامی مراحل زندگی و تحصیل، همچنین در محیط‌های حرفه‌ای مختلف استفاده شود.

منابع آزمون DELE

منابع آزمون DELE

کتاب‌های مجموعه DELE Preparation از جمله معروف‌ترین و معتبرترین منابع آمادگی برای آزمون DELE هستند. این مجموعه کتاب‌ها به صورت سطح‌بندی شده برای هر یک از سطوح آزمون (A1 تا C2) و در قالب کتاب‌های مختلف عرضه می‌شوند. هر کتاب شامل تمرین‌ها، آزمون‌ها، مثال‌ها و نکات کاربردی آموزشی برای ارتقاء توانایی زبانی به سطح مورد نظر است.

این مجموعه کتاب‌ها توسط ناشرهای مختلف منتشر می‌شوند و برای هر سطح زبان اسپانیایی در آزمون DELE نیازمند استفاده از کتاب مربوط به آن سطح می‌باشد. از جمله کتاب‌های معروف این مجموعه می‌توان به "DELE Preparation A1", "DELE Preparation A2", "DELE Preparation B1", "DELE Preparation B2", و غیره اشاره کرد.

همچنین، در کنار کتاب‌های DELE Preparation، منابع دیگری نیز برای آمادگی به آزمون DELE وجود دارند که شامل کتاب‌های راهنما، منابع آنلاین، آزمون‌های تمرینی و مواردی از این دست می‌شوند. مهمترین نکته این است که از منابع معتبر و به‌روز استفاده کنید و بهتر است مطالب را با توصیه‌های مربیان و اساتید مجرب مطالعه کنید.

تمام حقوق مادی و معنوی برای بیلبورد 24 محفوظ می باشد