<p><a title="موسسه گاما" href="https://www.gamafars.com/" target="_blank">موسسه گاما</a> : آموزشگاه برگزیده سال ۱۴۰۲</p>

موسسه گاما : آموزشگاه برگزیده سال ۱۴۰۲

تشخیص سن مرغ عشق


تشخیص-سن-مرغ-عشق
در این مقاله چه خواهیم گفت... [ نمایش سر فصل ها ... ]

تشخیص سن مرغ عشق بر اساس ظاهر آن ممکن است اما نیاز به تجربه و تخصص دارد و نمی‌توان به صورت قطعی و قاطعانه بر اساس این عوامل سن مرغ عشق را تشخیص داد. برای دقیق‌تر تشخیص سن مرغ عشق، بهتر است از روش‌های مکمل استفاده کنید:

 • آنالیز بر اساس خطوط روی ناخن‌ها: با بررسی خطوط روی ناخن‌های مرغ عشق، می‌توان سن آن را تخمین زد. در سنین جوان، خطوط ناخن‌ها نازک‌تر و کمتر و در سنین بالاتر، خطوط روشن‌تر و ضخیم‌تر می‌شوند.
 • بررسی ریشه پرها: در مرغ عشق‌های جوان، ریشه پرها رنگ روشن‌تری دارد و با گذشت زمان، رنگ آن تیره‌تر می‌شود.
 • بررسی رنگ پاها: در سنین جوان، رنگ پاها روشن‌تر است و با رشد، رنگ آن تیره‌تر می‌شود.
 • آنالیز رنگدانه منقار و بینی: در مرغ عشق‌های جوان، رنگ منقار و بینی روشن‌تر است و با رشد، رنگ آن تیره‌تر می‌شود.
 • از چشم: می‌توان با بررسی چشم مرغ عشق، به صورت تخمینی سن آن را تشخیص داد. در سنین جوان، چشمان رنگ روشن‌تری دارند و با رشد، رنگ آن تیره‌تر می‌شود.

 برای تشخیص صحیح‌تر، بهتر است با دامپزشک یا فردی متخصص مشورت کنید.

اسپانسر مقاله دکتر زهرا مردانی
 
 • دانش آموخته دانشگاه شیراز
 • عضو نظام دامپزشکی استان فارس
 • نویسنده کتب تخصصی و عمومی درمان حیوانات خانگی
 • موسس و راه انداز سامانه مشاوره دامپزشکی دکتر حیوانات بصورت کشوری
 

دو روش تشخیص سن مرغ عشق

 1. تعیین سن مرغ عشق بر اساس اندازه بدن:درست است که اندازه جثه می‌تواند نشان دهنده سن مرغ عشق باشد. معمولاً مرغ عشق‌های جوان دارای جثه کوچکتر و سبک‌تری هستند و با گذشت زمان و رشد، جثه آنها بزرگتر و سنگین‌تر می‌شود. اما باید توجه داشت که تعیین سن تنها بر اساس اندازه جثه ممکن است به خطا بیفتد و نمی‌توان به صورت قطعی بر اساس آن سن مرغ عشق را تشخیص داد.
 2. تعیین سن مرغ عشق با استفاده از رنگ پاها:رنگ پاها می‌تواند به میزانی در تعیین سن مرغ عشق کمک کند. این البته یک روش نسبی است و باید با سایر عوامل مورد توجه قرار گیرد.

معمولاً در مرغ عشق‌های بالغ، رنگ پاها تیره‌تر و کدرتر است، ممکن است به رنگ آبی تیره نزدیک باشد. اما در مرغ عشق‌های جوان، رنگ پاها به صورت صورتی و روشن‌تر است.

اگر مرغ عشق شما پاهایی با رنگ صورتی و روشن دارد، احتمالاً جوان است و اگر پاها تیره و کدرتر هستند، ممکن است بالغ تر باشد. اما باید توجه داشت که این روش تنها یک نشانه نسبی است و برای تعیین دقیق سن مرغ عشق، بهتر است از روش‌های دیگری مانند بررسی ویژگی‌های جسمی و سلامتی بهره بگیرید و در صورت نیاز، به کمک یک دامپزشک ویترینری متخصص مراجعه کنید.

 • تعیین سن مرغ عشق از رنگدانه منقار و بینی:رنگدانه منقار و بینی می‌تواند در تعیین سن مرغ عشق کمک کند. در مرغ عشق‌های جوان، ممکن است روی منقار و بینی پرنده رنگدانه سیاهرنگ یا ملانین بیشتری وجود داشته باشد. این رنگدانه تدریجاً کاهش می‌یابد و در مرغ عشق‌های بالغ، رنگدانه کمتری روی منقار و بینی مشاهده می‌شود.
 • تعیین سن مرغ عشق از خطوط روی بالای سر وصورت:در مرغ عشق‌های جوان، معمولاً خطوط روی بالای سر به صورت واضح تر و قابل مشاهده‌تر هستند. با گذشت زمان و بالغ شدن مرغ عشق، این خطوط به تدریج محو می‌شوند و کمتر قابل رویت می‌باشند.

در سنین ۵ تا ۹ ماهگی، این حالت قابل تشخیص و مشاهده می‌باشد. با این حال، باید توجه داشت که این روش نیز نشانه‌ای نسبی است و به تنهایی قابل اعتماد برای تعیین سن مرغ عشق نیست.

 • تعیین سن مرغ عشق از روی چشم: در مرغ عشق‌ها می‌توان از روی رنگ و حلقه دور چشم برای تشخیص سن استفاده کرد. در جوجه‌های مرغ عشق تا حدود دو ماهگی، چشم آنها کاملاً سیاه و براق است. با گذشت زمان و بالغ شدن، حلقه دور چشم آنها رنگ خاکستری‌تر و واضح‌تر می‌شود.

این تغییرات در رنگ چشم می‌تواند به عنوان یک نشانه نسبی برای تعیین سن استفاده شود. با این حال، باید توجه داشت که تشخیص سن بر اساس رنگ چشم تنها نیز معتبر نیست و باید با سایر ویژگی‌های جسمی مرغ عشق مانند جثه، رنگ پاها، رنگدانه منقار و بینی و خطوط روی بالای سر (کپ) ترکیب شود تا تشخیص دقیق‌تری درباره سن مرغ عشق حاصل شود.

به هر حال،تشخیص سن مرغ عشق نیازمند تجربه و آشنایی با ویژگی‌های جنسیتی و رشدی این پرنده است.

مـطالـبی که شـاید به آنـها نیـاز داشـته باشـید
تبلیغات در بیلبورد24 تبلیغات در بیلبورد24 تبلیغات در بیلبورد24
تمام حقوق مادی و معنوی برای بیلبورد 24 محفوظ می باشد