<p><a title="موسسه گاما" href="https://www.gamafars.com/" target="_blank">موسسه گاما</a> : آموزشگاه برگزیده سال ۱۴۰۲</p>

موسسه گاما : آموزشگاه برگزیده سال ۱۴۰۲

عقیم سازی گربه


عقیم-سازی-گربه-
در این مقاله چه خواهیم گفت... [ نمایش سر فصل ها ... ]

جراحی عقیم سازی گربه بسیار مهم و تأثیرگذار است. این روش جراحی برای جلوگیری از تولید ناخواسته و بی‌کنترل جوندگان استفاده می‌شود و عموماً به عنوان یک روش کنترل جمعیت گربه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای عقیم سازی گربه نر و گربه ماده 

جراحی عقیم سازی گربه‌ ها، چه نر و چه ماده، فواید مهمی دارد. در زیر فواید جراحی عقیم سازی برای هر دو جنس گربه را توضیح می‌دهیم:

اسپانسر مقاله دکتر زهرا مردانی
 
  • دانش آموخته دانشگاه شیراز
  • عضو نظام دامپزشکی استان فارس
  • نویسنده کتب تخصصی و عمومی درمان حیوانات خانگی
  • موسس و راه انداز سامانه مشاوره دامپزشکی دکتر حیوانات بصورت کشوری
 

فواید جراحی عقیم سازی گربه نر

  • کاهش رفتارهای جفت گیری ناخواسته: گربه نر عقیم شده، دیگر تمایل کمتری به جفت گیری ناخواسته و تولید بچه‌های ناخواسته خواهد داشت. این باعث کاهش رفتارهای پرخاشگرانه، عصبی و ناخواسته در گربه می‌شود.
  • کاهش ریسک بیماری‌های مرتبط با جنسیت: با عقیم سازی گربه نر، خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با جنسیت مانند سرطان تستیکول، بیماری‌های تناسلی و ادراری، آب‌سیست و پروستات کاهش می‌یابد.
  • کاهش رفتارهای ناخواسته جنگ‌جویانه: گربه نر عقیم شده آرامتر و تمایل کمتر به رفتارهای ناخواسته جنگ‌جویانه، مثل ادرارگذاری در محل‌های غیرمناسب یا نشان دادن رفتارهای نشانه‌گذاری تریتریت (spraying) خواهد داشت.

فواید جراحی عقیم سازی گربه ماده

  • جلوگیری از بارداری ناخواسته: با عقیم سازی گربه ماده، خطر بارداری ناخواسته و تولید بچه‌های ناخواسته کاهش می‌یابد. این باعث کاهش جمعیت غیرکنترل شده گربه‌ها و کاهش بیماری‌های مرتبط با تولید جوندگان می‌شود.
  • کاهش خطر بیماری‌های رحمی و تناسلی: با عقیم سازی گربه، خطر ابتلا به بیماری‌های رحمی مانند عفونت رحم و تشکیل توده‌های خونی (پیومترا) به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.
  • کاهش رفتارهای ناخوشایند جنسی: گربه ماده عقیم شده دیگر تمایل کمتری به رفتارهای جنسی خواهد داشت، که می‌تواند مشکلات زمان جفت گیری و رفتارهای ناخوشایند جنسی را کاهش دهد.

بنابراین، عقیم سازی می‌تواند بهبود سلامت و رفتار گربه‌ها را تحت تأثیر قرار داده و مشکلات مرتبط با تولید جوندگان و بیماری‌های جنسی را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

مدت زمان بستری بعد از عقیم سازی گربه

مدت زمان بستری بعد از عقیم سازی گربه وابسته به عوامل مختلفی است، از جمله روش عقیم سازی و وضعیت سلامتی گربه. در بیشتر موارد، مدت زمان بستری بعد از عقیم سازی معمولاً تا یک روز است و برخی گربه‌ها ممکن است برای چند ساعت در بیمارستان بمانند تا بهبودی کاملی داشته باشند.

در صورتی که عمل جراحی توسط یک دامپزشک مجرب و با استفاده از تکنیک‌های مدرن صورت بگیرد، خطرات و مشکلات پس از عمل را به حداقل می‌رساند و باعث بهبود سریعتر گربه می‌شود. بعد از عقیم سازی، ممکن است به گربه داروهای ضد التهابی و تسکینی داده شود و توصیه های خاصی برای مراقبت در خانه داده شود.

بهتر است با دامپزشک خود مشورت کنید تا در مورد جزئیات عمل جراحی، مدت زمان بستری و راهنمایی‌های لازم پس از عقیم سازی اطلاعات دقیقتری دریافت کنید.

زمان یا سن عقیم سازی گربه ماده و گربه نر

در مورد زمان عقیم سازی گربه ماده و گربه نر، درست است که هردو جنسیت باید به موقع عقیم سازی شوند تا بهره‌های سلامتی و رفاهی بهتری برای آن‌ها وارد شود. البته، زمان دقیق عقیم سازی ممکن است به توصیه‌های دامپزشک شما بستگی داشته باشد.

برای گربه ماده، بهترین زمان برای عقیم سازی در محدوده 4 تا 6 ماهگی پس از تولد است. اگرچه ممکن است در سن حداقل 7 هفتگی هم عقیم سازی انجام شود، اما توصیه معمولاً برای سن بالاتر است.

 در این موارد، مشاوره با دامپزشک خود بسیار مفید است تا براساس وضعیت و سلامتی گربه ماده خود، زمان عقیم سازی بهینه تعیین شود.

در مورد گربه نر، نیز بهترین زمان برای عقیم سازی در محدوده 4 تا 6 ماهگی پس از تولد است. با این حال، همانند گربه ماده، در سن حداقل 6 هفتگی نیز می‌توان عقیم سازی انجام داد، اما معمولاً بهتر است در سن بالاتر عقیم سازی انجام شود.

در هر صورت، بهتر است با دامپزشک خود در مورد زمان دقیق عقیم سازی مشورت کنید، زیرا این موضوع ممکن است بسته به شرایط فردی گربه، سلامتی و سایر عوامل متغیر باشد.

هزینه عقیم سازی گربه ماده و گربه نر چقدر است ؟

شاید تصور کنید که گربه شما عمل جراحی بسیار سخت و پرهزینه ای در پیش رو خواهد داشت !

طبق تعرفه دامپزشکی در سال ۱۴۰۱ هزینه جراحی عقیم سازی گربه نر ( ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ) و قیمت جراحی عقیم سازی گربه ماده ( ۲ میلیون تومان) می باشد.

بخاطر داشته باشید سلامت حیوان خانگی شما همیشه در اولویت است امروزه بدلیل شرایط اقتصادی غیر قابل پیش بینی در ایران اطلاع رسانی دقیق در مورد قیمت عقیم سازی در شهرهای مختلف بسیار دشوار است . با این حال همیشه به قیمتی که سازمان دامپزشکی برای عقیم سازی ماده و عقیم سازی نر مد نظر گرفته دقت کنید .

 

مـطالـبی که شـاید به آنـها نیـاز داشـته باشـید
تبلیغات در بیلبورد24 تبلیغات در بیلبورد24 تبلیغات در بیلبورد24
تمام حقوق مادی و معنوی برای بیلبورد 24 محفوظ می باشد