موسسه-گاما.webp

موسسه گاما : آموزشگاه برگزیده سال ۱۴۰۲

لیست بهترین آموزشگاه نسخه خوانی اهواز


لیست-بهترین-آموزشگاه-نسخه-خوانی-اهواز
در این مقاله چه خواهیم گفت... [ نمایش سر فصل ها ... ]

در زمینه داروشناسی، نسخه خوانی داروخانه یکی از مهم‌ترین موارد است که برای تهیه و تجویز دارو باید به آن توجه شود. نسخه خوانی به معنای تفسیر نسخه دارویی است که توسط پزشکان صادر می‌شود و حاوی مواردی از جمله نام دارو، دوز، تعداد دفعات مصرف و مدت زمان مصرف می‌باشد. در داروخانه‌ها، داروسازان و پرستاران نیز باید بتوانند نسخه‌های دارویی را به‌درستی تفسیر کنند و داروها را با توجه به نیاز بیماران درست تجویز کنند. 

لیست بهترین آموزشگاه نسخه خوانی اهواز تلفن و آدرس

نام مجموعه شماره تماس آدرس
مرکز علوم پزشکی شفا-نسخه خوانی۰۹۱۶۸۸۱۴۶۹۴اهواز،چهارراه نادری،خ نادری شرقی،خ قنادان زاده جنوبی(نبش داروخانه محمدیان)مرکز علوم پزشکی شفا
مرکز آموزش تخصصی کوتاه مدت جهاد دانشگاهی-نسخه خوانی06133337779اهواز، میدان ساعت، خیابان خرم، پلاک 30

وب سایت بیلبورد 24 لیست بهترین آموزشگاه نسخه خوانی اهواز را برای شما به همراه تلفن و آدرس فراهم کرده است جهت دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

نسخه خوانی دارو خانه در اهواز چگونه است؟ 

نسخه خوانی در داروخانه به صورت زیر انجام می‌شود:

 1. دریافت نسخه پزشکی: ابتدا، بیمار نسخه پزشکی را به داروخانه می‌دهد.
 2. بررسی نسخه: نسخه خوان داروخانه باید نسخه پزشکی را بررسی کرده و از اصالت و قابل قبول بودن آن اطمینان حاصل کند.
 3. ترجمه نسخه: پس از بررسی و تایید نسخه پزشکی، داروخانه باید دستورات دارویی را به دقت و با توجه به دستورات نسخه پزشک ترجمه کند.
 4. بررسی امکان تهیه دارو: داروخانه باید بررسی کند که آیا داروی مورد نظر برای تهیه در داروخانه موجود است یا نه. در صورتی که دارو موجود نباشد، باید سعی شود تا آن را به سرعت تهیه کنند.
 5. تهیه دارو: پس از تایید دستورات دارویی و امکان تهیه دارو، داروخانه باید داروی مورد نیاز را تهیه کرده و به بیمار تحویل دهد.
 6. توضیحات و راهنمایی: داروخانه باید برای بیمار راهنمایی و توضیحات مربوط به مصرف دارو را به صورت کامل ارائه کند.
 7. ثبت نسخه و عملیات: در نهایت، داروخانه باید نسخه پزشکی و عملیات مربوط به تهیه دارو را در سیستم خود ثبت کرده تا در صورت نیاز به بازبینی مجدد، بتواند آن را به سادگی و دقت انجام دهد.

شرایط سنی نسخه خوانی داروخانه در اهواز 

بسته به محدودیت های قانونی و سیاست های هر داروخانه، شرایط سنی برای کار به عنوان تکنسین داروخانه در اهواز متفاوت است. در بعضی از داروخانه ها، شرایط سنی برای اشتغال به عنوان تکنسین داروخانه حداقل 18 سال است، در حالی که در برخی دیگر، ممکن است حداقل سن 20 سال باشد.

همچنین، برای اشتغال به عنوان تکنسین داروخانه در اهواز، باید حداقل دارای مدرک دیپلم باشید. هرچند که برخی داروخانه ها ممکن است برای اشتغال به عنوان تکنسین داروخانه، ترجیح دهند که متقاضیان دارای مدرک تحصیلی بالاتری باشند، مانند مدرک فوق دیپلم یا کاردانی.

لازم به ذکر است که این شرایط قابل تغییر و تنظیم است و به عهده هر داروخانه است که شرایط مشخص خود را تعیین کند.

 بنابراین می توان گفت که برای شرکت در دوره های نسخه خوانی در آموزشگاه نسخه خوانی اهواز حداقل سن شما باید 18 سال باشد.

در زیر یا نرم افزارهای که در داروخانه ها استفاده می شود آشنا شویم.

 سطوح دوره های نسخه خوانی در اهواز 

دوره‌های نسخه خوانی در آموزشگاه نسخه خوانی اهواز عموماً به منظور آموزش و آماده‌سازی داروسازان و داروشناسان برای تشخیص و ترجمه نسخه‌های پزشکی برگزار می‌شود. این دوره‌ها معمولاً در سه سطح مختلف برگزار می‌شود که به شرح زیر است 

سطح مقدماتی کلاس نسخه خوانی : دوره‌های آموزشی مقدماتی برای افرادی که تازه وارد حوزه داروخانه شده‌اند یا تازه شروع به کار کرده‌اند. در این سطح، دوره‌هایی مانند آموزش تفسیر نسخه، محاسبه دوز دارو، نوشتن برچسب دارو و تدارک داروها و داروهای گیاهی برگزار می‌شوند.

 سطح پیشرفته کلاس نسخه خوانی: دوره‌های پیشرفته برای داروسازان و داروشناسانی که تجربه کاری دارند و می‌خواهند در بخش‌های مختلف داروخانه به خصوص در بخش نسخه‌خوانی کار کنند. در این سطح، دوره‌هایی مانند تدوین و ترجمه نسخه‌های پیچیده، تدوین مطالب اطلاعات دارویی، آموزش نحوه ارتباط با پزشکان و بیماران و نحوه مدیریت پرونده بیمار برگزار می‌شوند.

 سطح ویژه کلاس نسخه خوانی در اهواز: دوره‌های پیشرفته ویژه برای داروسازان و داروشناسانی که تجربه کاری زیادی دارند و در سمت مدیریت داروخانه‌ها قرار دارند. در این سطح، دوره‌هایی مانند آموزش مدیریت داروخانه، ارتباط با مشتریان و بیماران، مدیریت منابع انسانی و مالی و نحوه مدیریت تغییرات در داروخانه برگزار می شوند. 

سر فصل های آموزش نسخه خوانی در آموزشگاه نسخه خوانی اهواز

 • مقدمه‌ای بر نسخه‌خوانی و ارزیابی نسخه
 • شناخت داروها و دسته‌بندی آنها
 • شناخت نام‌های ژنریک داروها و ترجیح آنها
 • شناخت داروهای گیاهی و مکمل‌های غذایی
 • اصول اختصاص دادن دارو به بیمار
 • محاسبه دوز دارو و روش‌های تجویز دارو
 • نوشتن نسخه‌های دارویی
 • نگهداری و ذخیره سازی دارو
 • ارتباط با بیمار و ارائه اطلاعات دارویی
 • اصول تهیه و تدارک دارو
 • رعایت اصول بهداشتی در داروخانه
 • قوانین و مقررات مرتبط با داروخانه
 • اصول ارتباط با پزشکان و مراجعه‌کنندگان به داروخانه
 • مدیریت داروخانه و بهینه‌سازی عملکرد آن

 این سرفصل‌ها ممکن است بسته به دوره آموزشی متفاوت باشد. 

مدت زمان دوره های نسخه خوانی در اهواز

 دوره های نسخه خوانی داروخانه در اهواز ممکن است متفاوت باشند و به عوامل مختلفی مانند نوع دوره، محتوای آموزشی، مدرسان و موسسات آموزشی بستگی دارد. با این حال، در بیشتر موارد، دوره های نسخه خوانی داروخانه معمولاً چند روز طول می‌کشند.

دوره های نسخه خوانی داروخانه می‌توانند در محیط های آموزشی مختلفی برگزار شوند، مانند دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی مجازی، موسسات آموزشی خصوصی و سازمان‌های مختلف سلامتی.

در هر صورت، برای اینکه دقیق‌تر بدانید که دوره های نسخه خوانی داروخانه در ایران چه مدت زمانی طول می کشند، می توانید با سازمان ها و موسسات آموزشی مختلف که در لیست بهترین آموزشگاهای نسخه خوانی در اهواز ، در ارتباط باشید و از آنها اطلاعات دقیق را دریافت کنید.

دریافت مدرک فنی و حرفه ای نسخه خوانی در آموزشگاه نسخه خوانی اهواز 

در اهواز، برای انجام کارهای مربوط به داروخانه و داروسازی، افرادی که علاقه‌مند به این حوزه هستند، می‌توانند به دو شیوه حرفه‌ای و فنی به این حوزه وارد شوند.

برای ورود به حرفه نسخه خوانی داروخانه در اهواز، باید مدرک دیپلم دبیرستانی یا معادل آن را داشته باشید و سپس دوره آموزشی حرفه ای نسخه خوانی داروخانه را در یکی از موسسات و سازمان‌های مربوطه، مانند اتحادیه داروسازان، پاس کنید. پس از پایان دوره، به شما مدرک حرفه ای نسخه خوانی داروخانه صادر می شود که می توانید با آن در داروخانه ها و مراکز توزیع دارو، به عنوان نسخه خوان فعالیت کنید.

همچنین برای ورود به حوزه فنی نسخه خوانی داروخانه، باید دوره آموزشی فنی نسخه خوانی داروخانه در اهواز را در یکی از موسسات آموزشی و دانشگاه های داروسازی و پزشکی که مجوز ارائه این دوره‌ها را دارند، پاس کنید. پس از پایان دوره و قبولی در آزمون، مدرک فنی نسخه خوانی داروخانه به شما اعطا می شود که با آن می توانید در داروخانه ها و مراکز توزیع دارو، به عنوان نسخه خوان فعالیت کنید.

در هر صورت، برای ورود به حرفه یا حوزه فنی نسخه خوانی داروخانه در اهواز ، نیاز به گذراندن دوره آموزشی مربوطه و پاس کردن آزمون مربوطه می باشد. 

بازار کار نسخه خوانی داروخانه در خارج از ایران 

نسخه خوانی داروخانه یک شغل پرطرفدار در بسیاری از کشورها است و افرادی که این شغل را انتخاب می‌کنند، باید دارای مدرک‌های لازم برای تایید صلاحیت خود باشند.

در کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و بسیاری از کشورهای اروپایی، نسخه خوانی داروخانه به عنوان یک حرفه مستقل شناخته می‌شود و افراد می‌توانند برای این شغل آموزش ببینند و مدارک مورد نیاز را بگیرند. علاوه بر این، این کشورها دارای سازمان‌های تنظیمی هستند که مسئول صدور مجوزهای اجازه اشتغال به این حرفه هستند.

در بسیاری از کشورهای دیگر نیز نسخه خوانی داروخانه به عنوان یک شغل شناخته شده است و شرایط لازم برای اشتغال به این حرفه در هر کشور ممکن است متفاوت باشد. برای اطلاعات بیشتر، به سازمان‌های تنظیمی و مراجع مربوطه در هر کشور مراجعه کنید. 

نرم افزارهای داروخانه در اهواز 

در اهواز، نرم افزارهای داروخانه مختلفی برای مدیریت داروخانه و فروش دارو مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نرم افزارها با استفاده از تکنولوژی‌های اطلاعاتی، مانند پایگاه داده‌ها و برنامه‌نویسی، به مدیران داروخانه کمک می‌کنند تا فرآیند فروش دارو را بهبود بخشند و به دقت بیشتری انجام دهند.

بعضی از نرم افزارهای داروخانه معروف در ایران عبارتند از

 نرم افزار اختصاصی داروسازی پارسه: این نرم افزار برای مدیریت داروخانه‌ها و داروسازی‌ها استفاده می‌شود و شامل ماژول‌های مختلفی است که به داروخانه‌ها در انجام فعالیت‌های مختلف کمک می‌کند.

 نرم افزار مدیریت داروخانه افتخار: این نرم افزار به صورت اختصاصی برای داروخانه‌ها طراحی شده است و ماژول‌های مختلفی دارد که به مدیران داروخانه در انجام فعالیت‌های مختلف کمک می‌کند.

 نرم افزار داروخانه باران: این نرم افزار نیز برای مدیریت داروخانه‌ها طراحی شده است و شامل ماژول‌هایی مانند مدیریت انبار، مدیریت فروش و ارزیابی اداری است.

 نرم افزار داروسازی دیوا: این نرم افزار به صورت اختصاصی برای داروسازی‌ها طراحی شده است و به مدیران داروسازی در مدیریت و کنترل موجودی دارو، فروش و خرید دارو کمک می‌کند.

توجه داشته باشید که علاوه بر این نرم افزارها، نرم افزارهای دیگری نیز برای مدیریت داروخانه ها وجود دارد. 

علائم اختصاری در نسخه خوانی داروخانه در اهواز

علائم اختصاری در نسخه خوانی داروخانه به عنوان مختصری از عبارات پزشکی و دارویی بکار می‌روند تا مطبوعات طبیعی و موثری برای نوشتن نسخه ها در کوتاهترین زمان ممکن ارائه شود. بعضی از علائم اختصاری معمولاً در دارونامه ها و منابع دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه برخی از علائم اختصاری رایج در نسخه خوانی داروخانه را توضیح می‌دهیم

 AC: قبل از غذا (همانند قرص‌های قابل جذب بهتر با غذا مصرف می‌شود)

PC: بعد از غذا (همانند قرص‌های قابل جذب بهتر با غذا مصرف می‌شود)

BID: دو بار در روز

TID: سه بار در روز

QID: چهار بار در روز

PRN: به دلخواه (هنگام نیاز و مصرف تعیین شده توسط بیمار)

PO: خوراکی (مصرف شده از طریق دهان)

IV: تزریق وریدی (مصرف شده از طریق ورید)

IM: تزریق عضلانی (مصرف شده از طریق عضله)

SubQ: تزریق زیر پوستی (مصرف شده از طریق زیر پوست)

لازم به ذکر است که برخی از علائم اختصاری در مختصری از عبارات دارویی استفاده می‌شود. مثلاً، برای دستورالعمل مصرف قرص‌ها می‌توان از "1/2" به جای "نیم" استفاده کرد. در هر صورت، استفاده از علائم اختصاری برای بیان نسخه ها و دستورالعمل‌های دارویی، نیازمند دانش و تخصص کافی در این زمینه است.  

بازار کار تکنسین داروخانه در اهواز 

با توجه به رشد صنعت داروسازی در ایران و افزایش تعداد داروخانه ها، بازار کار تکنسین داروخانه نیز در این کشور رشد قابل توجهی داشته است. تکنسین داروخانه‌ها در اهواز مسئولیت‌های مهمی را برعهده دارند که شامل مدیریت داروها، بررسی نسخه‌های پزشکی، مشاوره مراجعه‌کنندگان به داروخانه، تهیه داروهای مورد نیاز بیماران و تحویل آن‌ها به مراجعه‌ کنندگان می‌شود. 

بازار کار تکنسین داروخانه در اهواز به دلیل افزایش تعداد داروخانه ها و همچنین اهمیت ویژه‌ای که به حوزه بهداشت و درمان در این کشور داده می‌شود، بسیار گسترده است. در حال حاضر بسیاری از داروخانه ها در ایران نیاز به تکنسین داروخانه دارند و این موضوع موجب شده تا بازار کار تکنسین داروخانه در این کشور رشد قابل توجهی داشته باشد. 

متقاضیان شغل تکنسین داروخانه در اهواز  باید دارای مدرک تحصیلی مناسب باشند و آموزش های مرتبط با کار تکنسین داروخانه را اخذ کنند. همچنین، مهارت‌های مختلفی مانند توانایی کار با کامپیوتر، دقت و سرعت در انجام کارهای روزانه، ارتباط برقرار کردن با مشتریان و تیم‌های دیگر، هماهنگی در کار با پزشکان و پرستاران و غیره نیز برای یک تکنسین داروخانه حائز اهمیت است.

در کل، بازار کار تکنسین داروخانه در ایران پتانسیل بالایی برای ایجاد فرصت‌های شغلی و توسعه حرفه‌ای دارد.

مدت زمان دوره های تکنسین داروخانه در اهواز

 مدت زمان دوره‌های تکنسین داروخانه در اهواز متفاوت است و بسته به نوع دوره و موسسه آموزشی متفاوت می‌باشد. در ادامه، مدت زمان دوره‌های معمول برای تکنسین داروخانه در ایران ذکر شده است

 • دوره کاردانی تکنسین داروخانه: معمولاً دو ساله است.
 • دوره کارشناسی تکنسین داروخانه: معمولاً چهار ساله است.
 • دوره مهندسی تکنولوژی دارویی: معمولاً چهار ساله است.
 • دوره دکتری تخصصی تکنولوژی دارویی: معمولاً سه تا پنج سال طول می‌کشد.

لازم به ذکر است که مدت زمان دوره‌های تکنسین داروخانه در کشورهای دیگر نیز ممکن است متفاوت باشد.  

تمام حقوق مادی و معنوی برای بیلبورد 24 محفوظ می باشد