لیست بهترین دفاتر ازدواج و طلاق کرمان


لیست-بهترین-دفاتر-ازدواج-و-طلاق-کرمان
در این مقاله چه خواهیم گفت... [ نمایش سر فصل ها ... ]

لیست بهترین دفاتر ازدواج و طلاق کرمان به همراه شماره تماس و آدرس برای شما عزیزان در جدول زیر جمع آوری شده است همچنین دفاتر وی آی پی را قبل از جدول می توانید مشاهده بفرمایید.

لیست بهترین دفاتر ازدواج و طلاق کرمان تلفن و آدرس

نام مجموعه شماره تماسآدرس
دفتر ازدواج و طلاق شماره 108 کرمان03432724627کرمان، بلوار جهاد، کوچه 41، انتهای کوچه سمت چپ
دفتر ازدواج و طلاق شماره 10 کرمان03432512093 کرمان، ضلع غربی پارک مطهری، کوچه 16
دفتر ازدواج و طلاق شماره 90 کرمان 03432448357کرمان، بلوار جهاد، انتهای کوچه شماره 60

وب سایت بیلبورد 24 لیست بهترین دفاتر ازدواج و طلاق کرمان را برای شما به همراه تلفن و آدرس فراهم کرده است جهت دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

 

دفاتر ثبت ازدواج و طلاق چه کاری انجام می دهند؟

در کشور ما دفاتری تخصصی مدنی هستند که زیرنظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بوده و بخشی از وظایف اجرایی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را انجام می دهند.این دفاتر از نظر مالی مستقل بوده و کاملا خصوصی هستند.

این دفاتر براساس اعلام نیاز سازمان ثبت اسناد کل کشور و بر مبنای آزمون کتبی برگزیده شده  و توسط مدیران هر حوزه ثبتی حداقل یکبار در شش ماه یا یک بار در ماه بازرسی و نظارت می گردند. این دفاتر که به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق شناخته می شوند برای اخذ مجوز تاسیس باید دارای شرایط خاصی باشند.

دفاتر ازدواج و طلاق نقش بسیار مهمی در نظام ثبتی کشور دارند و تایید هویت و مجوز برای تاسیس آنها مستلزم طی کردن مراحل و داشتن شرایط خاصی می باشد.

 

 

دفاتر رسمی ازدواج و طلاق

 

 

شرایط دریافت مجوز سردفتری ازدواج و طلاق

همانطور که برای تاسیس مثلا یک واحد کاریابی نیاز به مجوز سازمان کار و رفاه اجتماعی هست برای ثبت دفاتر ازدواج و طلاق هم باید مجوز سر دفتری از سازمان ثبت اسناد دریافت گردد. از آنجا که وظیفه ی اصلی شخص سردفتر ثبت اسناد است، پس برای اخذ این سمت باید این شخص دارای شرایط ویژه ای باشد.

برخی از این ویژگیها عبارتند از:

- متاهل بودن

- داشتن گواهی سلامت و توانایی کار کردن

- عدم اعتیاد

- داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم الزامیست

- قبول شدن در آزمون کتبی ونیز مصاحبه شفاهی

- حداقل داشتن سن 25 سال تمام

- برای شیعیان داشتن گواهی اجتهاد و برای اهل تسنن دارا بودن گواهی افتاء از مراجع ذیصلاح

- عدم سو پیشینه ی کیفری

- متقاضی نباید همزمان به شغل وکالت یا قضاوت مشغول باشد و نیز نباید کارمند نهادهای دولتی باشد.

- مقاضیان باید در یکی از رشته های : الهیات ؛معارف اسلامی،حقوق مدرک لیسانس به بالا داشته باشد و یا برای روحانیون داشتن مدرک سطح دو علوم حوزوی الزامیست. بعلاوه روحانیونی که مدرک لیسانس در رشته ی ادبیات (فارسی و عربی)، تفسیر، علوم قرآنی ، فقه و اصول داشته باشند نیز واجد شرایط هستند.

 

 

دفاتر رسمی ازدواج

 

 

قوانین دفاتر ازدواج و طلاق

گفتیم که دفاتر ازدواج و طلاق که با مجوز رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک تاسیس می گردند توسط یک سر دفتر که از جانب سازمان ثبت معرفی می گردد اداره می شوند. سر دفتر می تواند برای خود دستیار یا منشی منصوب کند اما تمام مسئولیت دفترخانه ها با سر دفتران می باشد.

کسی که به سمت سردفتری طلاق منصوب شده است باید حداقل ۵ سال سابقه کار داشته باشد و يا داراي ۳۰ سال سن باشد.

افرادی که تمایل به گرفتن مجوز سردفتری ازدواج و طلاق دارند باید از طریق درگاه  مربوطه درخواست خود را ثبت کرده و پس از گذشت حدودا 30 روز با ارائه مدارک لازم مجوز سردفتری خود را اخذ نمایند. توجه کنید که این مجوز تنها دارای 3 ماه اعتبار از زمان ابلاغ صدور می باشد و باید طی سه ماه اقدام به تاسیس دفتر نمایند.

 

وظایف سردفتران طلاق

تا سالیان پیش هنگام طلاق تنها قواعد عرفی و تشریفات شرعی  بر جامعه حکمفرما بود اما رفته رفته با پیشرفت جوامع و افزایش جمعیت و با تشکیل مجلس قانونگذار ثبت وقایع ازدواج و طلاق الزامی و ضروری شد.این قوانین در فصل 4 و 5 قانون حمایت از خانواده آمده است که سر دفتران باید این انتظامات را رعایت نمایند و عدم رعایت و توجه آنان تخلف محسوب شده و مجازات متعددی بهمراه دارد.

بعنوان مثال سردفتران طلاق، باید هنگام  ثبت طلاق ، حتما گواهی عدم امکان سازش زوجین مخصوص طلاق توافقی و یا مواردی که  طلاق به تقاضای مرد یا زن صورت گرفته است را مطالبه نمایند.

همچنین درهنگام ثبت طلاق درخواست گواهی معتبر پزشکی مبنی بر بارداری یا عدم بارداری زوجه را از سوی سردفتر طلاق الزامیست و در صورت عدم توجه مجازات سلب صلاحیت برای سردفتر منظور گردیده است.

 

 

دفاتر رسمی طلاق

 

 

وظایف سردفتران ازدواج

طبق ماده 23 قانون حمایت خانواده سردفتران باید قبل از ثبت وقایع ازدواج گواهی عدم اعتیاد و عدم ابتلا به بیماریهای مسری و گواهی واکسیناسیون  را از زوجین اخذ نمایند.چنانچه سر دفتری از موارد تعیین شده تخطی کند با مجازات حبس تادیبی، انفصال موقت از کار،جریمه نقدی و در صورت تکرار تخلف با لغو پروانه سردفتری محکوم می‌شود.

همچنین سر دفتران موظف هستند راجع به ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجه اجازه نامه مخصوص دولت را از وزارت امور خارجه دریافت نمایند.

بعلاوه در مورد ثبت ازدواج های مجدد برای مردان متاهل لازم است قبلا حکم صادره از دادگاه خانواده را از ایشان مطالبه کرده باشند.درغیر اینصورت سر دفتر ازدواج به مجازات یکسال حبس و تعقیب کیفری محکوم خواهد شد. حتی اگر همسر اول فرد متقاضی رضایت خود را پس از آن اعلام نماید بازهم کار وی خلاف شرع تلقی شده و محکوم به مجازات می باشد.

 از آنجا که دفاتر ازدواج و طلاق موظف به انجام قوانین و مقررات و بخشنامه های صادره از سوی دولت هستند این امر باعث افزایش حساسیت این مشاغل و ایجاد نظم اجتماعی بیشتری شده است.

بنابراین خوب است چنانچه قانونگذاران در کنار ضمانت های اجرایی که برای تخلف از قوانین برای سر دفتران تعیین کردند حمایت هایی نیز از سمت دولت برای این مشاغل قائل شوند تا زمینه بروز تخلف را در این دفاتر کاهش دهند.

 

 

 

برای مشاهده لیست بهترین دفاتر ازدواج و طلاق در یزد اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده لیست بهترین دفاتر ازدواج و طلاق در همدان اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده لیست بهترین دفاتر ازدواج و طلاق در بندرعباس اینجا کلیک کنید.

 

 

مـطالـبی که شـاید به آنـها نیـاز داشـته باشـید
نماد اعتماد الکترونیک
دانلود برنامه اندروید


پرداخت اینترنتی با کارت های عضو شتاب


تمام حقوق مادی و معنوی برای بیلبورد 24 محفوظ می باشد